The Wall Street Journal zamieścił wywiad z Google CEO, w którym pyta nie tylko o konkurencję, wyszukiwanie, ale także o politykę.

Film Video z wywiadem możecie zobaczyć poniżej. To istotny, aktualny głos Google w kilku  najbardziej “palących” sprawach w biznesie.  Przeczytaj krótkie podsumowanie wywiadu!WEB IS DEAD:

Google CEO nie uważa, aby internet umarł czy był na wymarciu. Większość obecnych produktów i tego, co dzieje się na rynku online, jest wynikiem tego, że internet “przechodzi” do kolejnego etapu, w którym inaczej może się wyrazić. I tak tą “inna formą wyrażenia” są między innymi:

  • rozwój aplikacji
  • rozwój nowych platform, chociażby do gier online
  • rozwój social mediów


Jednak biznes wyszukiwarkowy, jak można go nazwać pozostaje taki sam. Owszem, aby ulepszać wyszukiwanie, niezbędne są dane, które tylko każdy z tzw. end user’ów (użytkowników końcowych) może dostarczyć. Dzięki temu Google będzie rozwijał swoje algorytmy wyszukiwania i całą sekcję search.


APPLE vs. FACEBOOK:

Google nie konkuruje z tymi firmami. Zdecydowanym konkurentem Google w biznesie jest wyszukiwarka Bing, której właścicielem jest Microsoft. Jak twierdzi sam Eric Schmidt:

“Bing to dobrze zbudowana, bardzo dobrej jakości wyszukiwarka, która jest poważnym konkurentej Google”

W perspektywie 5 lat raczej w dalszym ciągu Bing pozostanie tym konkurtentem. O Facebook trudno mówić, jako o konkurencji, ponieważ to w dalszym ciągu zbyt młoda firma, która mocno obecnie się rozwija.

Apple z kolei to w gruncie rzeczy partner Google, przecież wiele produktów Google (typu mapy, czy aplikacje do innych rozwiązań) zasilają produkty Apple. A zatem trudno mówić o konkurencji z tą firmą.


Przy okazji rozmów o Apple i fakcie, iż firma bardzo dobrze sobie radzi na rynku smartphone, Google CEO wspomina również o tym, że w niektórych sytuacjach ludzie niedocenili systemu operacyjnego od Google, czyli Android. I owszem globalnie jego popularność rośnie, niemniej jednak w dalszym ciągu swoje 5 minut ma jeszcze przed sobą.


Google może wykorzystując informacje chociażby od użytkowików Facebook, uczynić bardziej użytecznymi. Jednak tu oczywiście pytanie do Facebook, czy i na jakich zasadach byłby w stanie przekazywać takie info. To już na oddzielny wywiad :)PRIVACY:

Wiemy, że niejednokrotnie Google miał problemy zarówno w Chinach, o czym w wywiadzie również słyszymy. A także w krajach Europy, chociażby we Francji. Hasło prywatność ma dla wszystkich coraz większe znaczenie i nie bez powodu, jest poruszane przy praktycznie każdym wywiadzie z przestawicielami Google.

Według Google CEO, firma zaproponowała koncept specjalnego panelu, do którego dostęp może mieć każdy użytkownik. W owym panelu, użytkownik może przeglądać jakie informacje na jego temat udało się Google zebrać do tej pory, a czego nie ma. Panel, co bardzo istotne, byłby edytowalny i pozwalał użytkownikowi usunąc lub dodać jeszcze jakieś dane. Co prawda to dopiero propozycja, ale firma na poważnie myśli o oddaniu władzy zarządzania danymi, każdej osobie, do której te dane należą.


SEARCH:

Google nieustannie pracuje nad doskonaleniem swoich algorytmów, niedawnym przykładem – dosyć rewolucyjnym, jak niektórzy twierdzą jest tzw. Google Instant, wprowadzony przez firmę, około miesiąca temu.


Oczywiście, jak mówi Eric Schmidt w wywiadzie:

Zdrową polityką Google wewnątrz firmy, jest nie szkodzić partnerom biznesowym. A zatem, gdy zmieniany jest ranking i zasady wyświetlania firm, nie dotyczą one w takim samym stopniu właśnie firm, które z Google bardzo blisko współpracują. Niemniej, jak również przyznaje Google CEO, wielu ludzi, składa reklamacje i narzeka na firmę, w chwili gdy zasady się zmianiają – bo widzą, że coś mogło zmienić się przy wyświetlaniu ich firmy. Takie niestety są również realia biznesu online search.

http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/09/eric-schmidt.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/09/eric-schmidt-150x150.jpgЭва KasiakWiadomościapple,facebook,google,internet,microsoft,Mobile
The Wall Street Journal zamieścił wywiad z Google CEO, w którym pyta nie tylko o konkurencję, wyszukiwanie, ale także o politykę. Film Video z wywiadem możecie zobaczyć poniżej. To istotny, aktualny głos Google w kilku  najbardziej 'palących' sprawach w biznesie.  Przeczytaj krótkie podsumowanie wywiadu! WEB IS DEAD: Google CEO nie uważa,...