W Maju Google poinformował, że “przypadkowo” podczas wykonywania zdjęć ulic i miejsc na potrzeby aplikacji StreetViews zebrał także dane właścicieli wi-fi.  Wtedy sprawa dotyczyła wyłącznie danych typu hasła dostępowe i loginy. Jednak francuska instytucja chroniąca dane twierdzi, że historia ma swój ciąg dalszy….


Otóż w Maju, gdy Google wykonywał zdjęcia kolejnym celem firmy było także zebranie danych tzw. hotspotów czyli miejsc publicznych, w których dostępny jest internet bezprzewodowy. Okazuje się jednak, że firma zbierała o wiele więcej danych, niż było jej to potrzebne.


Takie rewelacje ujawniła Francuska Instytucja Chroniąca Dane Osobowe. Według Francuzów Google gromadził także dane osobowe typu hasła dostępów oraz adres e-mail, prywatne numery, numery telefonów, karty medyczne oraz informacje na nich zawarte – co powoduje, że sprawa jest znacznie poważniejsza.


Google twierdził po pierwszym incydencie, że był to błąd programistyczny i przeprasza za to. Do tej pory nawet dla audytorów, którzy badali sprawę, nie jest jasne dlaczego wdarł się tak “poważny błąd programistyczny”.


Z pewnością dla ludzi, których dane zostały skopiowane to wykroczenie wymagające dalszego śledztwa. Ludzie nie są zadowoleni z takiego obrotu sprawy, Google publicznie “pokajał się”, ale pytanie co dalej?


Czy firma skasuje te dane? Czy też zacznie je powoli, systematycznie weryfikować, a potem wdrażać do swoich ogromnych baz. A stąd już mały krok, aby zacząć na nich zarabiać…


Czyż nie o to chodzi Google? :)


http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/06/google_street_view.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/06/google_street_view-150x150.jpgЭва KasiakWiadomościgoogle
W Maju Google poinformował, że 'przypadkowo' podczas wykonywania zdjęć ulic i miejsc na potrzeby aplikacji StreetViews zebrał także dane właścicieli wi-fi.  Wtedy sprawa dotyczyła wyłącznie danych typu hasła dostępowe i loginy. Jednak francuska instytucja chroniąca dane twierdzi, że historia ma swój ciąg dalszy.... Otóż w Maju, gdy Google wykonywał zdjęcia...