Start up Topsy Labs jest budowany w Stanach Zjednoczonych. Być może będzie wykorzystywany w przewidywaniu ruchów i cen akcji na giełdach.

Wszyscy wiemy chociażby z telewizji, jak bardzo giełdy ulegają wpływom. Czynników geopolitycznych, ekonomicznych, społecznych. Każdy z nich ma wpływ na to, jak wyceniane są akcje, czy mówimy o bessie czy hossie. Co istotne w dobie gospodarki opertej na technologiach, wpływanie i możliwości, jakie mamy aby tak się działo, są niespotykane, jak dotąd.

 

I właśnie to zjawisko postanowiła wykorzystać amerykańska firma o nazwie Topsy Labs. Dzięki finansowaniu, które otrzymała w wyokości 30 milionów $ i zamierza je wykorzystać na stworzenie narzędzia, które będzie analizowało wpisy na serwisach np. mikroblogowych i tworzyło z nich raporty wspierające prognozowanie wyceny spółek na amerykańskiej giełdzie. I rzeczywiście problem jest tutaj do rozwiązania, dla przykładu, gdy w roku ubiegłym wpisy użytkowników Twittera na temat serwisu Netflix spowodowały, że w ciągu 3 miesięcy wycena spółki zmniejszyła się o 8 miliardów $, Topsy zauważył, jak ważnym narzędziem może być to opierające się na tzw. sentiment analysis.

 

Sentiment Analysis to w wolnym tłumaczeniu – analiza nastawienia, sentymentu. Może ona być skierowana przez konsumenta do produktu lub usługi. Konsumenta, który jest np. zły, bo wykupił abonament, a usługa nie działa. Konsumenta, który z drugiej strony jest zadowolony i poleca korzystanie z usługi swoim przyjaciołom. Takie właśnie przypadki chce analizować Topsy Labs.

 

Start up, który swoją siedzibę ma w San Francisco, a jego współtwórcą jest Rishab Ghosh ma świadomość, że przetwarzanie dużej ilości danych to  kierunek, w którym zmierza świat. Jak mówi Ghosh: “Mamy świadomość, że większość informacji, które są przekazywane, odbywa się na drodze konwersacji np. online, a nie publikacji czy raportów. Chcemy wykorzystać właśnie tą dziejącą się konwersację i zaproponować narzędzie, które ułatwi analizę wypowiedzi i przekaże wnioski w przystępnej formie”.

 

Firma ma swoich konkurentów, między innymi WiseWindow czy Derwent Capital Markets, ale  dzięki finansowanie, które ma obecnie pracuje nad wprowadzeniem narzędzia dla inwestorów, które planuje uruchomić pod koniec 2012 roku. Co ważne posiada już w ręku umowę w serwisem Twitter, dzięki której ma bieżący dostęp do wpisów ponad 100 milionów użytkowników, a to daje jej także dostęp do historycznych wpisów, które użytkownik mógł zamieścić o jakiejś marce.

 

W niedalekiej przyszłości firma zamierza zacząć integrować również Facebook, a także blogosferę.

 

Osobiście uważam, że pomysł na start up świetny. Z dobrą dozą planowania i wiedzy, na temat tego, jakich informacji inwestorzy mogą poszukiwać, może się udać. Z drugiej strony musi trafić do tych inwestorów, tych giełd, które stanowią o sile i rzeczywiście mają moc wpływania na finalne trendy czy wyceny akcji.

Topsy Labs pomoże w sentiment analysishttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2012/01/topsy_labs-1024x451.pnghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2012/01/topsy_labs-150x150.pngЭва KasiakStart Up
Start up Topsy Labs jest budowany w Stanach Zjednoczonych. Być może będzie wykorzystywany w przewidywaniu ruchów i cen akcji na giełdach. Wszyscy wiemy chociażby z telewizji, jak bardzo giełdy ulegają wpływom. Czynników geopolitycznych, ekonomicznych, społecznych. Każdy z nich ma wpływ na to, jak wyceniane są akcje, czy mówimy o bessie...