Synergian to porównywarka usług dla firm i freelancerów. Czy rozdrobniony rynek wesprze nowy serwis, czy będzie dla niego przeszkodą?

Synergian.pl buduje porównywarkę usług, gdzie firmy oraz freelancerzy mogą zaoferować swoje usługi, a zleceniodawcy zamówić je w sposób szybki i łatwy. Celem założycieli Synergian.pl jest stworzenie jasno określonych, zunifikowanych definicji usług oraz przypisanie im parametrów, którepozwolą na precyzyjne porównywanie usług.

Portal wystartował w maju 2011 zupełnie z potrzeby rynku, obecnie klienci mają do dyspozycji ponad 600 firm oraz 1 600 usług. Twórcy Synergian zetknęli się osobiście z problematyką pozyskiwania zleceń w internecie -licytacjami prowadzącymi do zaniżania cen, tworzeniem wielu ofert i kosztorysów nie przynoszących zamówienia.

 

Pomysł powstał w odpowiedzi na potrzeby rynku. Jako przedsiębiorca, przez wiele latu czestniczyłem w rynku zleceń, co pozwoliło mi zrozumieć i zidentyfikować jego mocne i słabe strony i zaproponować rozwiązania, które zmienią rynek usług w kierunku większej wiarygodności i przejrzystości transakcji oraz większej łatwości pozyskiwania zamówień – mówi Krzysztof Boruta, członek ZarząduSynergian.pl.

 

Dostrzegliśmy, że w wielu przypadkach nie da się precyzyjnie wyceniać usług, bo istnieje dużo zależności w przypadku bardziej skomplikowanych usług. Dlatego, aby porównywanie miało sens, postanowiliśmy stworzyć standardy i zdefiniować usługi i ich parametry, odpowiadając np. napytanie: co to znaczy „kompleksowo”? Tego typu określenia mogą być różnie rozumiane. Tworząc definicje oraz przypisując im konkretne parametry, umożliwiamy przejrzyste opisywanie i, co nie mniej ważne,porównywanie usług – dodaje Krzysztof Boruta.

 

Co wyróżnia Synergian?

  • szczegółowa porównywarka usług – głównym założeniem portalu Synergian.pl jest stworzenie i zdefiniowanie standardów poszczególnych usług. Każda usługa w systemie posiada przypisaną do niej definicję oraz jednostkę rozliczeniową – parametr (np. godzina, metr, metr2, sztuka). Dzięki funkcji parametryzowania wykonawcy mogą zaoferować i opisać usługi w precyzyjny, zunifikowany sposób.
  • możliwość negocjowania i zawieranie umów online – w zdecydowany sposób upraszcza formalności związane z zamówieniem usług;
  • weryfikacja wykonawców – to ogromne ułatwienie dla zleceniodawcy, który może skoncentrowaćsię na merytorycznej ocenie ofert, ponieważ ma pewność, że usługodawca jest zweryfikowanym partnerem;
  • analiza rynku na podstawie informacji o aktywności użytkowników w systemie – daje tomożliwość bezpłatnej i szybkiej analizy konkurencji;
  • multimedialne portfolio– umożliwia publikację materiałów wideo, graficznych i tekstowych,którymi wykonawca może się pochwalić potencjalnym klientom

 

A jakie korzyści serwis niesie użytkownikom?

 

W serwisach konkurencyjnych, obszerne kategorie nie dają możliwości łatwego wyszukania usługi. Zamawiający przegląda znaczną liczbę ofert usługowych, często trafiając na oferty nie związane z obszarem poszukiwań. Synergian.pl tworzy spójny system dla specjalistów, którzy precyzyjnie określają jakie usługi chcą wykonywać – ich wyszukiwanie staje się łatwe, a kierowane do wykonawców zapytania ofertowe są bardzo konkretne. Pozwala to uniknąć nieporozumień na linii firma – zleceniodawca. Wspólne dla wykonawców i zamawiających zasady realizacji usług są korzystne dla obydwu stron transakcji,umożliwiają unifikację reguł na rynku usług i tworzą platformę współpracy, która sprzyja nawiązywaniu wartościowych relacji biznesowych.

 

Sądzę, że polski Synergian to odpowiednik serwisu oDesk.com, który świetnie ma rozwiązaną kwestię rozliczeń za pracę, a także czasu poświęconego na jej wykonanie. Serwis oDesk oferuje także listę aktywności i ostatnich zleceń i w sposób “jawny” pokazuje jak często wykonawca otrzymuje zlecenia – a jak wiadomo to jeden z parametrów mogących świadczyć, że dany wykonawca jest rzetelny.

 

Z kolei Synergian jeszcze przywołuje we mnie wspomnienie branży, dla której pracowałam czyli tzw. yellow pages. Bo przecież na serwisie Synergian nie znajdziemy nic innego, jak bazę firm, które oferują swoje usługi np. z zakresu internetu, budowy stron www, consultingu IT. Synergian jest wsparty dofinansowaniem z programu Innowacyjna Gospodarka i jak wspomniałam powstał w połowie ubiegłego roku. A zatem, jak na 6 miesięcy funkcjonowania serwisu może pochwalić się wymiernymi wynikami w postaci 600 firm i 1600 usług. Jednak to może być wciąż za mało, aby konkurować z serwisami typu zlecenia.przez.net albo tymi, za którymi stoją największe polskie portale typu: Oferia, Oferteo czy Favore. Istnieją one na rynku nawet już po kilka lat i mają tysiące zleceń i ofert każdego dnia. Zlecenia przez net zresztą bardzo prężnie działa, głównie dzięki temu że powstał jako jeden z pierwszych.

 

Synergian życzę dużo konsekwencji w dążeniu do celów, być może w określeniu większej niszy, która jeszcze nie jest zagospodarowana przez wspomniane duże portale usługowe. Może to być nisza w kategoriach, a także w grupie docelowej, do której serwis jest kierowany.

 

 

Synergian.pl - świeże spojrzenie na rynek usług?http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2012/01/synergian_porównywarka_usług.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2012/01/synergian_porównywarka_usług-150x150.jpgЭва KasiakStart Up
Synergian to porównywarka usług dla firm i freelancerów. Czy rozdrobniony rynek wesprze nowy serwis, czy będzie dla niego przeszkodą? Synergian.pl buduje porównywarkę usług, gdzie firmy oraz freelancerzy mogą zaoferować swoje usługi, a zleceniodawcy zamówić je w sposób szybki i łatwy. Celem założycieli Synergian.pl jest stworzenie jasno określonych, zunifikowanych definicji usług...