Android od Google od wczoraj oficjalnie na pozycji światowego lidera systemów operacyjnych do smartphone’ów. Wyprzedzony Symbian być może powinien odejść do lamusa?

Brytyjska firma Canalys opublikowała w dniu wczorajszym informację, która z pewnością dla Google jest jednym z najlepszych news’ów. Długo toczona batalia z Nokią wreszcie się opłaciła i system operacyjny Symbian, został wyprzedzony przez system Android.


Zatem strategia Google, udostępnienia open source’owego rozwiązania, wielu innym producentom sprawdziła się bez dwóch zdań. Za to Nokia może teraz już z pewnością mówić o poważnych problemach, bo nawet ostatnie wyniki sprzedażowe nie są zachwycające i wygląda na to, że fiński producent mimo CEO zatrudnionego z Microsoft, jeszcze nie bardzo wie, jak poradzić sobie z tak agresywną i mocną konkurencją.


W samym tylko Styczniu tego roku ponad 4,7 miliona telefonów, które trafiły na światowe rynki, było wyposażonych w system operacyjny Android, podczas, gdy Symbiana było nieco ponad 3 miliony.


Nokia bez wątpienia zmaga się nieco ze stworzeniem systemu operacyjnego, który może być zbliżony do Android i działać na  tzw. high-end smartphones, które są według analityków bardzo szybko rosnącym i lukratywnym biznesem.


Nokia dodatkowo być może po akceptacji udziałowców zrezygnuje z rozwoju systemu Symbian, o czym też ostatnio coraz częściej się mówi. Jednak pytanie co wtedy? Czy firma zdecydowałaby się “przerzucić” na system od konkurencji? Czy może udałoby jej się stworzyć własny, bardzo konkurencyjny system? Co z kolei będzie bardzo czasochłonne i kosztowne, a w tym momencie czas z pewnością działa na niekorzyść Nokii.


Mówi się prędzej o tym, że Nokia mogłaby zacząć korzystać z systemu Windows Phone 7, którego właścicielem jest Microsoft i który rzeczywiście w roku 2010 uzyskał spore i raczej pozytywne zainteresowanie zarówno wśród testerów, jak i użytkowników.


Nie bez znaczenia jest też bardzo mały udział Nokii w rynku amerykańskim i fakt, iż próby jego zwiększenia są tam niezwykle trudne, bo zarówno Google ze swoim Android oraz Apple z iOS, mają bez wątpienia pozycje liderów. Blackberry od firmy RiM (Research in Motion) także trzyma się dobrze w Stanach i Kanadzie.


A zatem jaki będzie kolejny ruch Nokii: ukłon w stronę najpopularniejszego, dającego ogromne możliwości developerskie i reklamowe systemu Android? Czy może korzystanie z Windows Phone 7, który ma przyszłość, ale pytanie kiedy będzie i czy będzie miał swoje momentum?

Stało się: Android wyprzedził Symbian!http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/02/android_wyprzedzil_symbian.pnghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/02/android_wyprzedzil_symbian-150x150.pngЭва KasiakMobile
Android od Google od wczoraj oficjalnie na pozycji światowego lidera systemów operacyjnych do smartphone'ów. Wyprzedzony Symbian być może powinien odejść do lamusa? Brytyjska firma Canalys opublikowała w dniu wczorajszym informację, która z pewnością dla Google jest jednym z najlepszych news'ów. Długo toczona batalia z Nokią wreszcie się opłaciła i system...