Znacząca zmiana na stanowisku CEO w Nokia! Od 20 Września zmiana wchodzi w życie z natychmiastowym skutkiem.

Stephen Elop szef działu Biznes w Microsoft, został zatrudniony przez firmę Nokia. Z pewnością dla niego to krok milowy w karierze, wiele ciekawych wyzwań i jedno potężne – przywrócić firmie dawną świetność.


Po lewej nowy szef Nokia :)


Nokia bowiem o czym pisałam jakiś czas temu w tekście o spadających wynikach spółki przestała – myślę, że można spokojnie użyć tego słowa- radzić sobie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku mobile.


Apple w roku 2007 wszedł szturmem na rynek smartphone, potem Google, który mimo Nexus -i faktu, że musiał zamknąć tą linię produktową, od dwóch lat świetnie radzi sobie z systemem operacyjnym Android.


Nokia wyraźnie zaczęła tracić w stosunku do rywali, a kierujący spółką prawnik, coraz mniej sterować wizją i strategią firmy, na tak dynamicznym i agresywnym, mimo wszystko, rynku.


Liczby mówiły same za siebie:


  • globalny udział w rynku mobile spadł dla giganta o ponad 2,5% z 36.8% w roku 2009 do 34.2% w tym roku
  • udział w rynku systemu Symbian, na którym działają urządzenia Nokia również spada jeszcze bardziej dramatycznie, bo blisko o 10% z 51% do 41.2%  w  Q 2 tego roku


To były wyraźne powody do zmiany. Nokia w przeciwieństwie do innych nie weszła raczej we współpracę z Google i nie zaprzęgła systemu Android do swoich aparatów. To pewnie doprowadziłoby do powolnej kanibalizacji. I dlatego jest poniekąd zrozumiałe. Z drugiej strony: trochę to wyglądało tak, że siedziała z założonymi rękami czekając na dalszy bieg wydarzeń. Podczas, gdy rynek krótko mówiąc nie.


Czas pokaże czy nowy CEO z Microsoft odmieni firmę i wrzuci ją ponownie na prawidłowe tory wzrostu. Nokia miała świetne produkty, choć w mojej opinii w porównaniu chociażby z kolejnymi nowoścami ukazującymi się na rynku średnio co 2-3 miesiące, nawet telefon od LG operujący na Android był lepszy.

Oczywiście to kwestia gustu i tak nie przestanę używać swojego iPhone ;-))

http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/06/NokiaN8.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/06/NokiaN8-150x150.jpgЭва KasiakWiadomościapple,microsoft,Mobile,nokia,smartphone
Znacząca zmiana na stanowisku CEO w Nokia! Od 20 Września zmiana wchodzi w życie z natychmiastowym skutkiem. Stephen Elop szef działu Biznes w Microsoft, został zatrudniony przez firmę Nokia. Z pewnością dla niego to krok milowy w karierze, wiele ciekawych wyzwań i jedno potężne - przywrócić firmie dawną świetność. Po...