Freedom House opublikował raport nt. wolności w internecie roku 2011 oraz tego, gdzie jest ona najbardziej zakazana.

Z pewnością temat wolności w internecie jest z punktu socjologicznego bardzo ciekawy do badania. Zbyt duża wolność może prowadzić do destrykcji, z kolei jej brak, do kompletnej izolacji. Zwłaszcza jeśli mowa o internecie, bez którego pewnie większość z nas, już nie może sobie wyobrazić codzinnego życia. Internet od lat towarzyszy nam wszędzie i jeśli to możliwe zawsze. Internet to nasze pierwsze wielkie okno na świat.

 

Ten świat i okno otwierające go, spróbowała zbadać firma Freedom House. Wynikiem tych prac jest raport, który obrazuje kraje, w których jest najlepszy dostęp do sieci oraz na drugim biegunie te, które mają problem z dostępem do sieci.

 

 

Jakie kryteria były brane pod uwagę ?

 

  • ograniczenia w dostępie do sieci
  • ograniczenia w dostępie do contentu/treści i tworzeniu treści
  • naruszenie i łamanie praw użytkowników

 

Każdy z krajów miał przypisane na podstawie powyższych kryteriów, punkty – od 0 do 100. Następnie “wolność w internecie” podzielono na trzy grupy, do których przypisano poszczególne kraje, na podstawie powyższych kryteriów i numeracji. I tak kraje, które otrzymały 0-30 punktów zostały zaliczone do “wolnych”. Kraje, które otrzymały 31-60 punktów zostały zaliczone do “połowicznie wolnych”. Natomiast kraje, które otrzymały punkty od 61-100 otrzymały etykietę “ograniczające wolność”.

 

 

Poniższa tabela pokazuje wyniki badań i klasyfikację Państw.

 

 

 

 

warto zauważyć, że podobny raport z roku 2009 uplasował Iran, jako kraj z największymi ograniczeniami w dostępie do internetu. Wyniki badania z tego roku pokazują niestety, że Iran nie odrobił lekcji, a sytuacja w tym kraju, jeśli chodzi o przestrzeganie praw użytkowników oraz sam dostęp, wręcz się pogorszyła.

 

Z kolei na drugim biegunie, czyli tych krajów, które przez ten czas polepszyły swoim obywatelom możliwość korzystania z sieci, jest Georgia, która zyskała 8 punktów, w stosunku do roku 2009.

 

Co ciekawe w raporcie brak Polski, ale także wielu krajów Europy Zachodniej.

Raport nt. wolności w Internecie 2011 http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/05/freedom_on_the_internet-1024x768.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/05/freedom_on_the_internet-150x150.jpgЭва KasiakWiadomości
Freedom House opublikował raport nt. wolności w internecie roku 2011 oraz tego, gdzie jest ona najbardziej zakazana. Z pewnością temat wolności w internecie jest z punktu socjologicznego bardzo ciekawy do badania. Zbyt duża wolność może prowadzić do destrykcji, z kolei jej brak, do kompletnej izolacji. Zwłaszcza jeśli mowa o internecie,...