Według opublikowanego przez firmę badawczą Gartner raportu, sprzedaż e-czytników ma wzrosnąć dwukrotnie. Rok 2011 będzie kolejnym dobrym dla e-reader’ów rokiem.

Sprzedaż e-czytników w roku 2010 była o blisko 80% większa, niż w roku 2009. Ilościowo wyniosła 6,6 milionów sztuk. Jednak mimo bardzo dużemu wzrostowi w roku obecnym przyszły – 2011 rok – również zapowiada się bardzo obiecująco dla producentów czytników książek elektronicznych.


Jak wynika z raportu Gartner’a, to w Ameryce Północonej jest największa sprzedaż czytników, wynosi ona bowiem około 4 miliony sztuk. Amazon kilka lat temu wszedł w ten rynek ze swoim produktem Kindle i można stwierdzić, że to dzięki właśnie tej firmie, urządzenie umożliwiające czytanie książek w wersji elektronicznej zyskało ogromną popularność.


Jednak raport Gartnera nie traktuje tylko i wyłącznie o rynku amerykańskim. Otóż, jak wynika z konkluzji zawartych w raporcie do roku 2014 owszem to Stany Zjednoczone będą miejscem, gdzie sprzedaje się najwięcej e-czytników. Jednak już po roku 2014 to kraje Europy i Azji zaczną odgrywać znaczącą rolę w biznesie czytników książek i to one przejmą pozycję lidera.


Jeśli natomiast chodzi o producentów to bez dwóch zdań liderem rynku jest Amazon, choć warto wspomnieć, że w pierwszej trójce znajduje się również firma Sony i Barnes & Noble.  Ale także producenci komputerów dostrzegli intratny rynek w tym segmencie i również próbują swoich sił, są to m.in. Dell i HP.


Rozwój rynku e-czytników i ich sprzedaży może zostać ograniczony przez tablety, chociażby iPad od Apple. To dzięki obniżeniu cen za czytniki ich producenci mogą zwiększać sprzedaż, w dalszym ciągu przyciągając konsumentów, dla których relatywnie tani czytnik, bedzie wart zakupienia, nawet jeśli posiadają już tablety.


Raport Gartner: prognozy sprzedaży e-czytnikówhttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/12/e-czytniki.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/12/e-czytniki-150x150.jpgЭва KasiakWiadomości
Według opublikowanego przez firmę badawczą Gartner raportu, sprzedaż e-czytników ma wzrosnąć dwukrotnie. Rok 2011 będzie kolejnym dobrym dla e-reader'ów rokiem. Sprzedaż e-czytników w roku 2010 była o blisko 80% większa, niż w roku 2009. Ilościowo wyniosła 6,6 milionów sztuk. Jednak mimo bardzo dużemu wzrostowi w roku obecnym przyszły - 2011...