Nie dalej, jak 2 tygodnie temu Nokia poinformowała, że musi przesunąć sprzedaż N8 o kilka tygodni. Jednak w piątek rozpoczęła sprzedaż telefonu.

Nokia uruchamia sprzedaż modelu N8, który jest, przynajmniej według pracowników firmy, produktem mającym konkurować z iPhone czy telefonami opartymi o system Android od Google.

Jednak czy firmie uda się ta sztuka?

N8 mimo tego, że faktycznie funkcjonalnie nic mu nie brak i  z powodzeniem może stawać w szranki z Apple i innymi producentami smartphone, może niestety polec ze względu na system operacyjny zastosowany w tym urządzeniu.

Mowa tu o Symbian, który firma posiada już 20 lat!

Z pewnością przez ten czas system był udoskonalany, jednak czy na tyle, aby „dogonić“ zarówno iOS i Android?

Już kilka miesięcy temu pojawiły się na rynku globalnym spekulacje, że Nokia „nie nadąża“ za rywalami. Potem w błyskawicznym tempie o czym pisałam w tym artykule, zmieniono CEO Nokia, którym został człowiek z firmy Microsoft. Następnie właściwie sami zrezgynowali członkowie zarządu oraz człowiek odpowiedzialny za rynek mobile.

Nic dziwnego, że takie zmiany zachodzą w bardzo do tej pory lojalnej i „lokalnej“ pod względem zatrudnienia firmy. Warto podkreślić, że do tej pory w całej historii firmy wyłącznie Finowie piastowali stanowiska CEO w firmie Nokia. Coś musiało pęknąć, inwestorzy przestawi widzieć potencjał w firmie sterowanej przez poprzedni zarząd i podjęli strategiczne decyzje.

Rynek mobile przebąkiwał również ostatnio o tym, że być może Nokia zacznie używać systemu Windows Mobile Phone 7, którego producentem jest Microsoft.

A zatem czy model N8 wesprze i pomoże firmie w po pierwsze zatrzymaniu tendencji spadkowej pod względem udziałów w rynku, a w kolejnym etapie zwiększaniu ponownym tego udziału?

Niewątpliwie trudno będzie temu modelowi konkurować z legendarnym, pożądanym iPhone czy chociażby telefonami działającymi na Android, produkowanymi przez nawet drobnych producentów z Azji.

Myślę, że rok 2011 będzie bardzo intensywnym czasem dla Nokia, może również oznaczać zmianę optyki i strategii na rynku, na co zresztą nowy CEO otrzymał zgodę od inwestorów.

I podczas, gdy ja za kilka dni odbieram kolejną generację iPhone, stając się dzięki temu produktowi lojalną użytkowniczką produktów od Apple, tak Nokia musi mocno postarać się w czasach ostrej konkurencji o wyprodukowanie gadżetu „na czasie“. Jak sądzicie czy uda się Nokii zatrzymać trend spadkowy?

http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/06/NokiaN8.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/06/NokiaN8-150x150.jpgЭва KasiakMobileMobile,nokia
Nie dalej, jak 2 tygodnie temu Nokia poinformowała, że musi przesunąć sprzedaż N8 o kilka tygodni. Jednak w piątek rozpoczęła sprzedaż telefonu. Nokia uruchamia sprzedaż modelu N8, który jest, przynajmniej według pracowników firmy, produktem mającym konkurować z iPhone czy telefonami opartymi o system Android od Google. Jednak czy firmie uda się ta...