Notowania giełdowe spółki zmalały dziś po tym, jak ujawniono informacje, iż Nokia poszukuje nowego szefa firmy.

Nokia od dłuższego już czasu zmaga się z mocną konkurencją na światowym rynku smartphone. Sytuacja ta pogłębiła się po ostatnich wynikach firmy, które zwróciły uwagę na niepokojący trend – mianowicie systematyczny (od kilku kwartałów) spadek przychodów firmy.


Już teraz nie jest tajemnicą, że Nokia szuka nowego następcy obecnego CEO firmy Olli-Pekka Kallasvuo – który głównie z wykształcenia jest prawnikiem, a stanowisko CEO w Nokii to jego pierwsze “prezesowe” stanowisko. Wiadomo, że rozpoczęły się już pierwsze rozmowy kwalifikacyjne i podróże albo do Stanów albo do Finlandii.


Prawdopodobnie pod koniec miesiąca zarząd firmy podejmie decyzję o tym, kto zastąpi obecnego prezesa. Z pewnością nowy szef spółki będzie miał bardzo trudny orzech do zgryzienia i bardzo dynamiczny, a przede wszystkim konkurencyjny rynek mobile i aplikacji.


Wyniki spółki to jeden z elementów układanki, bo przecież istotne z perspektywy konkurencyjności jest to, aby być na czasie. Z czym Nokia także miała ostatnio problemy ze względu na przesunięcia w projektach wdrożenia nowej wersji systemu Symbian, który ma konkurować przede wszystkim z Iphone od Apple oraz Android od Google.


Drugi kwartał i wyniki były ponownie niższe, co nie wróżyło pozytywnego trendu na przyszłość i wreszcie niskie marże, które firma zarabiała na produkcji telefonów.


Według analityków monitorujących ten segment rynku z pewnością Nokia potrzebuje szefa, który będzie takim “europejskim Steve Jobs’em” czyli będzie miał zarówno charyzmę i stanowczość w rozmowach z inwestorami, będzie w stanie zarządzać tak ogromną firmą, ale też będzie miał wiedzę i doświadczenie, które pozwolą na podejmowanie decyzji pozytywnych i eliminowanie słabych strategii. Czy jest ktoś taki na świecie?

http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/06/NokiaN8.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/06/NokiaN8-150x150.jpgЭва KasiakWiadomościnokia
Notowania giełdowe spółki zmalały dziś po tym, jak ujawniono informacje, iż Nokia poszukuje nowego szefa firmy. Nokia od dłuższego już czasu zmaga się z mocną konkurencją na światowym rynku smartphone. Sytuacja ta pogłębiła się po ostatnich wynikach firmy, które zwróciły uwagę na niepokojący trend - mianowicie systematyczny (od kilku kwartałów)...