Nokia, która przechodziła okres zmian personalnych i ma od dwóch miesięcy nowego CEO, zdecydowała o zmniejszeniu zatrudnienia, które obejmie nawet 1800 osób.

Podczas, gdy Apple prezentuje kolejną generację MacBook’a, a Microsoft wchodzi z dużym impetem ze swoim Windows Phone 7, Nokia planuje restrukturyzację. Jej nowy szef, były top menadżer z Microsoft, otrzymał zielone światło na dokonanie zmian, nawet jeśli będą to drastyczne i niepopularne zmiany.


Podczas konferencji prasowej oświadczył, że ma pełne poparcie inwestorów i członków rady nadzorczej, do tego, aby wprowadzić dwie kluczowe zmiany. Pierwsza z nich dotyczy redukcji zatrudnienia w firmie, zwolnienia mają objąć około 1800 osób. Faktycznie brzmi to dosyć przerażająco, bo liczba robi wrażenie, ale warto podkreślić, że Nokia zatrudnia w totalu 132000 pracowników, a zatem 1800 stanowi zupełnie niewielki odsetek spośród wszystkich zatrudnionych.


Drugą kluczową dla rozwoju biznesu firmy jest zmiana organizacji pracy, a dokładniej weryfikacji dotychczasowych procesów i całej produkcji telefonów. Zmiany mają pomóc przy szybszym wdrażaniu telefonów z Symbian i wprowadzaniu ich do sprzedaży. W dalszym ciągu część analityków dziwi się, że Nokia chce rozwijać Symbian, tym bardziej, że Apple z iOS czy Android mają bardzo dobre wyniki i za chwilę będzie jeszcze trudniej z nimi konkurować.

Rynek smartphone’ów i telefonów z ekranami dotykowymi, rozwija się w bardzo szybkim tempie i każda firma chcąca walczyć o klientów na tym rynku, musi reagować szybko i dynamicznie, jeśli nie zwinnie (Agile) na zmianę i potrzeby rynkowe konsumentów.


Wyniki finansowe firmy:


Nokia poprawiła swoje wyniki i ze blisko 560 M €  straty jeszcze w zeszłym roku, do końca Września 2010 wypracowała 529M  € zysku.

Ilość urządzeń mobilnych, które firma dostarczyła porównując rok do roku wzrosła o 2%, być może to niedużo, ale jeśli spojrzeć na tą liczbę w ilości sztuk, to łącznie 110, 4 miliony sztuk telefonów w ciągu roku.


Warto podkreślić, że już na początku 2011 roku Nokia wprowadzi platformę MeeGo, którą tworzy wspólnie z firmą Intel. Jak twierdzi nowy prezes firmy, zarówno MeeGo, jak i Symbian, to zupełnie inne produkty, niż iOS od Apple czy Android, dają one użytkownikom inne możliwości i wrażenia. Firma obecnie największe “nadzieje” upatruje w flagowym produkcie, który wraz z początkiem października zaczął być dostępny w sprzedaży czyli modelu N8, opartym o system Symbian 3.

http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/10/nokia_n8.pnghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/10/nokia_n8-150x150.pngЭва KasiakMobileMobile,nokia,smartphone
Nokia, która przechodziła okres zmian personalnych i ma od dwóch miesięcy nowego CEO, zdecydowała o zmniejszeniu zatrudnienia, które obejmie nawet 1800 osób. Podczas, gdy Apple prezentuje kolejną generację MacBook'a, a Microsoft wchodzi z dużym impetem ze swoim Windows Phone 7, Nokia planuje restrukturyzację. Jej nowy szef, były top menadżer z...