Podczas zorganizowanej w dniu dzisiejszym przez firmę Divante Konferencji Video można było posłuchać zarówno kreatorów ciekawego contentu video w internecie,  przedstawicieli firm specjalizujących się w produkcji Video oraz zobaczyć trendy w polskiej sieci właśnie jeśli chodzi o wykorzystanie przekazu w formie Video.

Ostatnio natknęłam się na badania pokazujące, iż mimo prognozowanego jeszcze w roku ubiegłym boom’u na Video, nie zyskało ono sobie tak wielkiej popularności wśród przede wszystkich reklamodawców.

Być może jest to w pierwszej kolejności efektem  kryzysu gospodarczego i tego, że firmy nie wydają na video budżetów, a zmuszone właśnie przez sytuację – wydają tylko na sprawdzone i precyzyjnie mierzalne formaty reklamowe w sieci.

Tak czy inaczej na dzisiejszej konferencji nie dało się odczuć, aby video było nie chcianym dzieckiem internetu, wrecz przeciwnie J Mam nadzieje, że to dobry sygnał.

Ciekawe wystąpienie przedstawicieli firmy Gemius pokazało, że używalność Video rośnie, choć powoli.

Według Gemiusa można zaobserwować następujący podział Video w sieci:

  • Telewizja internetowa
  • Telewizja peer to peer
  • Standardowe serwisy video np. You Tube – odtwarzane bezpośrednio w oknie przeglądarki

Nie jest odkrywcze powiedzenie, że YouTube jest najpopularniejszym serwisem video na świecie. I o ile w krajach Europy zachodniej nastąpiło pewne nasycenie treściami typu video on line, o tyle Polska, Rosja oraz Węgry to rynki, gdzie YouTube rośnie bardzo prężnie, właśnie przede wszystkim dlatego, że nie są to jeszcze rynki nasycone.

Średni czas spędzany na oglądaniu Video w sieci rośnie i wynosi około 10 minut.

Co ciekawe grupa mniejszości seksualnych do tej pory nie traktowana w Polsce jako poważny target dla marketerów, według danych Gemiusa to aż 1,5 miliona użytkowników YouTube w Polsce.

Jeśli chodzi o ewoluowanie tego produktu to na początku były telewizje internetowe, prowadzone głównie przez największych graczy typu Onet, czy WP. Jednak od zeszłego roku bardzo mocno rozwija się formuła Video na żądanie czyli tzw. VoD (Video on Demand)

Na koniec podsumowania kilka twardych danych zaprezentowanych przez Gemius:

  • Aż 84% internautów miało w sieci kontat z video
  • Połowa internautów regularnie korzysta z serwisów video
  • 39% użytkowników ogląda video w sieci, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami, ale aż 69% ogląda je dla rozrywki i relaksu
  • Jedynie 20% użytkowników byłaby gotowa płacić za video w sieci. Natomiast jeśli już mieliby płacic to najchętniej kupowaliby filmy zagraniczne.
  • 27% użytkowników byłoby skłonnych do zapłacenia za brak reklam w video

http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/05/divante_logo.pnghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/05/divante_logo-150x150.pngЭва KasiakWiadomościvideo
Podczas zorganizowanej w dniu dzisiejszym przez firmę Divante Konferencji Video można było posłuchać zarówno kreatorów ciekawego contentu video w internecie,  przedstawicieli firm specjalizujących się w produkcji Video oraz zobaczyć trendy w polskiej sieci właśnie jeśli chodzi o wykorzystanie przekazu w formie Video. Ostatnio natknęłam się na badania pokazujące, iż mimo...