Google właśnie przejął firmę Motorola, co wywołało wiele komentarzy na światowych rynkach. Ale firma znana z wyszukiwarki Google, od lat doskonaliła swoje umiejętności w zakresie akwizycji spółek technologicznych.

Motorola została przejęta przez Google za kwotę 12,5 miliarda $, co oczywiście jest zawrotną liczbą. Biorąc pod uwagę kondycję firmy Motorola oraz jej wartości w postaci zasobów wewnętrznych, Motorola może nie była jednak najlepszym kąskiem.

 

Z drugiej strony obok mało kompetentnego zespołu, firma z pewnością ma dwa kompetentne asety – jeden z nich to ponoć CEO firmy, którego Google również “przejmuje” – ciekawe tylko na jak długo. Drugi ważny aset to produkty Motoroli, które ta zdołała zbudować na przestrzeni lat, zwłaszcza w tym ostatnim aspekcie, który teraz jest najbardziej “trendy”  czy;i obszarze mobile. Motorola bowiem ze swoim tabletem Xoom w “jakiś sposób” podbiła rynek globalny, choć daleko jej było do zarówno pochlebnych opinii o tablecie czy zajęcia znaczącej pozycji w kontekście liderów rynku czyli Apple i Samsung.  To w aspekcie tabletów.

 

Inaczej natomiast wygląda kwestia mobile i pozycji Motoroli, tu firma praktycznie wypadła z rynku, a już na pewno ma znaczący problem i zagwostkę, w jaki sposób przyciągnąć użytkowników i pasjonatów systemu Android i konkurować z Apple i Samsung. Do tej pory rzeczywiście było to zadanie nie lada, bo znalezienie modelu biznesowego i zaplanowanie strategii, gdy na rynku panoszy się Android, mogłoby spowodować że nie jeden ekspert zje zęby na tym zajęciu.

 

Tymczasem dla Motoroli problem wraz z przejęciem przez Google zniknął, no może częściowo. Choć cała akwizycja i tak stawia pod znakiem zapytania przyszłość całego brandu.

 

Google z kolei nabył markę wartą miliony dolarów, ale przez ostatnie lata, mało eksloatowaną. Firma znana z najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie, z największymi zazwyczaj udziałami w większości rynków, na których operuje, ma całkiem pokaźną historię przejęć i zakupów spółek lub obiecujących lub przejętych dla tzw. kompetencji.

 

Przy okazji przejęcia przez Google firmy Motorola, serwis Business Insider opublikował listę przeszłych, znaczących firm, które Google przejęło i tego, co się z nimi stało i gdzie są dziś – lub ich nie ma.  Poniżej zestawienie najciekawszych akwizycji Google.

 

OS Android – wszyscy już pewnie wiedzą, że platforma Android, a właściwie firma przejęta w roku 2005, zbudowała podstawy dla solidnego i ciągle rosnącego biznesu mobile w firmie Google. Android został 6 lat temu przejęty przez Google za 50M $ tak się estymuje. Dziś Android według większości raportów lider systemów operacyjnych mobile, który dzięki zastosowanej strategii (udostępnianie systemu operacyjnego producentom innych marek, otwarcie go) zbiera pierwsze znaczące przychody. Już teraz firma przyznaje bez dwóch zdań, że to była najlepsza jej decyzja w historii

 

Invite Media – przejęta przez Google w roku 2010 za 81 M $ to platforma do wyświetlania reklam online. Co czyni ją interesującą? Otóż 24-latek, który wymyślił cały biznes, wpadł na pomysł, że dzięki Invite Media, domy mediowe mogą dodać informacje za ile sprzedadzą reklamę. Choć Google nie zintegrował serwisu z żadnym ze swoich produktów, a ostatnio pojawił się wpis na blogu Google, w którym firma wyjaśnia różnice pomiędzy Invite Media a platformą Google Display Network również od strony prawnej.

 

Like.com – Google wykupił ten serwis rok temu. Dzięki niemu użytkownicy mogli oceniać zdjęcia ubrań oraz generalnie produktów. Google potem użył tego serwisu do zbudowania Boutiques.com, który jest serwisem verticalnym skierowanym do kobiet i traktujących o modzie.

 

AdMob – zakupiony za ponad 700M $ to platforma do zarządzania reklamami na komórkach. To kolejna z ciekawszych i bardziej przyszłościowych akwizycji firma poczyniła.

 

 

Jak Google udoskonalał się w przejęciachhttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/08/invite_media_google.pnghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/08/invite_media_google-150x150.pngЭва KasiakWiadomości
Google właśnie przejął firmę Motorola, co wywołało wiele komentarzy na światowych rynkach. Ale firma znana z wyszukiwarki Google, od lat doskonaliła swoje umiejętności w zakresie akwizycji spółek technologicznych. Motorola została przejęta przez Google za kwotę 12,5 miliarda $, co oczywiście jest zawrotną liczbą. Biorąc pod uwagę kondycję firmy Motorola oraz...