Facebook oraz inne social media to idealna pożywka informacyjna dla złodziei planujących “okradzenie” Twojego domu!


Choć w Polsce słyszałam do tej pory o kilku incydentach związanych z napadem na posiadaczy wirtualnych avatarów, które budowali skrupulatnie już od kilku lat, problem przestępczości sieciowej (i nie tylko)  oraz korzystania z social media jako źródła informacji zdaje się nartastać.

W Stanach Zjednoczonych w samym miesiącu Sierpniu w około 85 tysięcznym mieście doszło do kilkunastu włamań. Jak się okazało rozbity gang czerpał informacje przede wszystkim z serwisu Facebook.


Osoby posiadające profile na tym najpopularniejszym serwisie społecznościowym  informowali na nich np. kiedy wyjeżdzają, dokąd jadą, jak długo ich nie będzie. To idealne informacje dla gangu planującego kolejne włamania, który zaczął obserwać wybrane profile. Zatem jak tylko te osoby znikały z domu, gang od razu pojawiał się, aby splądrować miejsce zamieszkania i dokonać kradzieży.

Mimo, iż Facebook bardzo wzmocnił zabezpieczenia i ustawienia prywatności, nadal zdaje się być to problemem. I wygląda na to, że coraz poważniejszym i narastającym.

W Stanach Zjednoczonych również serwis Twitter w sposób zupełnie “niechcący” :) przyczynił się do śledzenia graczy online w celach zabronionych według prawa.

Jak to możliwe?

Otóż strona internetowa PleaseRobMe zademonstrowała, w jaki sposób także gracze on line korzystający z Twitter mogą być „śledzeni“.


Narzędzie zebrało wszystkie tzw. „tweety“, które używały jednej  z najpopularniejszych gier w USA czyli Foursquare. W tej grze użytkownicy informowali z kolei kiedy opuszczają dom – i sprawa jasna – jak tylko pojawiła się informacja, że użytkownik gry opuszcza dom, złodzieje wchodzili do akcji.

Aby starać się zabezpiczeyć przed takimi sytuacjami, powstały już narzędzia zbudowane przez inne firmy, dzięki którym możliwe jest jeśli nie zapewnienie pełnego bezpieczeństwa to „przynajmniej“ częściowe bezpieczeństwo w sieci.

Jedno z takich narzędzi nazywa się ReclaimPolicy – dzięki niemu możliwe jest zeskanowanie całego profilu na Facebook, dzięki czemu narzędzie wskazuje, w którym miejscu dane przekazywane w profilu moga być narażone na ataki i wykorzystanie złodziei.


Drugie z takich narzędzi to SaveFace, które po prostu umożliwia ustawienie danych w profilu wyłącznie dla przyjaciół.


Z pewnością podstawą jest nie udzielanie informacji o szczegółowych danych osobom, których nie znamy :) zatem ustawienia prywatności to podstawa. Niby oczywiste, a jednak tak często o tym zapominamy. A może po prostu wolimy, aby inni widzieli z kim aktualnie jesteśmy, gdzie mieszkamy, ile mamy zwierząt w domu, albo gdzie wyjeżdżamy na wakacje?


W końcu to ludzka natura :)

Эва KasiakWiadomościfacebook,twitter
Facebook oraz inne social media to idealna pożywka informacyjna dla złodziei planujących 'okradzenie' Twojego domu! Choć w Polsce słyszałam do tej pory o kilku incydentach związanych z napadem na posiadaczy wirtualnych avatarów, które budowali skrupulatnie już od kilku lat, problem przestępczości sieciowej (i nie tylko)  oraz korzystania z social media jako...