Google testuje nowe funkcje przy wyszukiwaniu, umożliwiające chociażby usunięcie rekordu z wyników wyszukiwania.

Czy jednak tym razem testowane funkcje wejdą w życie? I co bardziej fundamentalne, jak przełożą się one na udoskonalenie tzw. user experience? Opinie są podzielone w tej kwestii.


Pewne jest to, jak pisze Google na swoim blogu, że jednocześnie firma prowadzi od 300 -500 różnego rodzaju testów związanych z ich wyszukiwarką oraz usprawnieniem wyszukiwania w przyszłości. Zastanawiam się jedynie na ile ta na przykład funkcja doładowywania wyników w chwili wpisywania przez użytkownika poszukiwanej frazy ma wesprzeć i faktycznie mierzalnie przełożyć się na dalsze usprawnienie najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie.


No właśnie! Na razie wygląda na to, iż to bardziej ciekawy gadżet, aniżeli coś co faktycznie ma przynieść usprawnienie.


Jak twierdzą przedstawiciele Google to jest wyłącznie i tylko test. Czasami prowadzą takie testy, aby zweryfikować nowe, potencjalne drogi na usprawnienie. Firma robi to na wyszukiwarce LIVE, aby przyjrzeć się także zachowaniom internautów, bo przecież teoria mówi jedno, a zachowania użytkowników mówią zazwyczaj coś innego. Zatem najlepiej przeprowadzić je na “żywym organizmie” :)


Pełne Video z testów prowadzonych przez Google możesz zobaczyć tutaj.

Google wybrał grupę ludzi, którzy mieli możliwość zobaczenia testowanej opcji z przeładowywaniem/dostosowaniem wyników wyszukiwania w zależności od tego, co wpisuje użytkownik w wyszukiwarkę.


I tak na przykład Google testując tą opcję pisze, że:

“Testując wariant zawężania wyników wyszukiwania na bieżąco, gdy tylko użytkownik wpisuje frazę do pola wyszukiwarki, pozwala na przedstawienie jemu bardzo jasnych i precyzyjnych wyników. Nie zmuszamy w ten sposób użytkownika, aby wykonywał dodatkową czynność polegającą na przeglądaniu stron celem znalezienia wyników, które poszukiwał”


Osobiście nie wiem czy to bardziej gadżet czy faktycznie bardzo praktyczna i użyteczna funkcja.


Inną bardzo ciekawym case’m jest test dotyczący możliwości usunięcia rekordu z wyniku wyszukiwania, gdy tylko użytkownik stwierdzi, że ten nie odpowiada jego oczekiwaniom.  W testach pojawił się jako link Remove Results.Jak twierdzą przedstawiciele Google nie wiadomo kiedy nowe funkcje w wyszukiwaniu wejdą do powszechnego użytku, jeśli wogóle tak się stanie.

http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/08/google_search.pnghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/08/google_search-150x150.pngЭва KasiakWiadomościgoogle,internet
Google testuje nowe funkcje przy wyszukiwaniu, umożliwiające chociażby usunięcie rekordu z wyników wyszukiwania. Czy jednak tym razem testowane funkcje wejdą w życie? I co bardziej fundamentalne, jak przełożą się one na udoskonalenie tzw. user experience? Opinie są podzielone w tej kwestii. Pewne jest to, jak pisze Google na swoim blogu, że...