Google w swoim ostatnim oświadczeniu powiedział, że zarów Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska powinny zacząć działać w kierunku poprawy sposobu, w jaki funkcjonuje cenzura w Chinach.


Przypomnę, że Google wycofał się z chińskiego rynku kilka miesięcy temu, właśnie ze względu na cenzurę nakladaną na wyniki wyszukiwania w chińskiej wersji wyszukiwarki. Według Google siły światowej polityki i rządy międzynarodowe mogą zrobić coś w kierunku zminimalizowania presji, jaka jest nakładana na serwisy, oferujące inną, niż jedna, wyłączna – w tym przypadku chińsa prawda – w internecie. Według światowego giganta tylko takie działania będą w stanie rozwijać dalej współpracę, a co za tym idzie handel i wogóle biznes w Chinach.


Dla Google decyzja o wycofaniu się z chińskiego rynku z pewnością nie była prosta, w końcu drzemie tam ogromny potencjał, który jeśli odpowiednio wcześnie zagospodarowany, przyniesie firmom tam działających miliardy.


Jednak na chwilę obecną zostało znalezione kompromisowe rozwiązanie, które polega na przekierowaniu użytkowników na serwery będące w Honk Kongu, za każdym razem jak pytanie jest zadawne do wyszukiwarki. Zabieg ten został wykonany po to, aby ominąć właśnie restrykcje jakie rząd Chin nałożył na technologiczne firmy. Kosztował on jednak Google bardzo wiele, zwłaszcza wizerunkowo i został określony przez rząd chiński jako kompletnie zły krok.


Baidu Inc. to najpoważniejszy rywal Google na chińskim rynku – dzięki wycofaniu się, Baidu zwiększa swój udział w rynku i miesiąc w miesiąc ilośc użytkowników.

To sytuacja bez precedensu zdaje się, ze względu na to, iż Google do tej pory jest bardzo wyraźnym liderem na każdym praktycznie rynku.


W Polsce Google ma blisko 98% market share.

http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/06/google_china.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/06/google_china-150x150.jpgЭва KasiakWiadomościgoogle
Google w swoim ostatnim oświadczeniu powiedział, że zarów Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska powinny zacząć działać w kierunku poprawy sposobu, w jaki funkcjonuje cenzura w Chinach. Przypomnę, że Google wycofał się z chińskiego rynku kilka miesięcy temu, właśnie ze względu na cenzurę nakladaną na wyniki wyszukiwania w chińskiej wersji...