Dwa dni temu doszło do niecodziennego incydentu pod Paryżem z udziałem Google. Wóz firmy został zatrzymany do przeszukania. Oczywiście nie bez powodu.

Powodem  zaistniałej sytuacji było to, że Google poniekąd zignorował ostrzeżenia i regulacje francuskich urzędników. Prace nad zbieraniem kolejnych danych do produktu Street Views Google rozpoczął samowolnie, mimo iż został wezwany do zmniejszenia ilości gromadzonych danych. Rząd francuski bowiem całkiem na serio zareagował w ubiegłym tygodniu w kwestii gromadzenia danych przez firmę i wyraźnie coraz mniej jest przychylny temu projektowi.


Jak mówi przedstawiciel Narodowej Komisji ds. Nowych Mediów i wolności obywateli:

” Samochód Google został zatrzymany właśnie po to, aby zweryfikować czy firma zaprzestała gromadzenia danych wi-fi do street view”.


Google z kolei twierdzi:

“Przeszukanie było zaplanowane znacznie wcześniej i zostało dokonane celowo”.

Zatem czy oznacza to, że firma rozpoczyna batalie legalne i własnościowe z rządami państw europejskich?

Być może właśnie tak się stanie, warto przypomnieć, że nie tylko Francja rozpoczęła ostrą krytykę giganta internetowego, ale także Hiszpania, Czechy, Niemcy, Włochy.  Jednak coraz częściej głosy niezadowolenia słychać z całego świata i tak nawet rząd Korei Południowej na początku Sierpnia rozpoczął dochodzenie w sprawie weryfikacji czy prawa własności i prywatność nie jest łamana przez Google. Kanada i Stany Zjednoczone również są w trakcie takich prac.


W kwestii samego sporu z Francją, Google twierdzi, że współpracował bardzo blisko z przedstawicielami rządu celem zabezpieczenia i weryfikacji samochodów, które są używane przy gromadzeniu tego typu treści. Zatem rząd francuski dla własnej satysfakcji ponownie zatrzymał auta firmy – co wydaje się być zaplanowane.

Jednak jak podkreślają analitycy: Google będzie z pewnością kontynuował swoją pracę nad gromadzeniem danych w oparciu o zasady ustalone/wypracowane z rządami Państw. Firma jest obecnie bardzo ostrożna i doskonale wie do czego może doprowadzić łamanie praw prywatności obowiązujących w tych krajach. Nie będzie z pewnością wystawiała na ryzyko reputacji własnej marki.


http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/08/google_streetview_car.pnghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/08/google_streetview_car-150x150.pngЭва KasiakWiadomościgoogle,internet
Dwa dni temu doszło do niecodziennego incydentu pod Paryżem z udziałem Google. Wóz firmy został zatrzymany do przeszukania. Oczywiście nie bez powodu. Powodem  zaistniałej sytuacji było to, że Google poniekąd zignorował ostrzeżenia i regulacje francuskich urzędników. Prace nad zbieraniem kolejnych danych do produktu Street Views Google rozpoczął samowolnie, mimo iż...