Facebook właśnie opatentował tzw. “curated search”, dzięki czemu może zacząć prace nad własną wyszukiwarką internetową, konkurencyjną do Google.


Jak mawiają jedyną pewną sprawą w życiu jest niepewność.  Ta parafraza jest adekwatna również, a może zwłaszcza dla branży internetowej, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Rozwój ten dotyczy zarówno małych, jak i największych firm na rynku.


Idąć tropem rozwoju Facebook właśnie opatentował tzw. curated search czyli rodzaj algorytmu, który wykorzystuje także elementy społecznościowe do wyszukiwania i wyświetlania wyników. A dokładniej patent, którego dokonał Facebook dotyczy możliwości pozycjonowania na podstawie popularności danego linku, strony wraz z uwzględnieniem tzw. social graph.


Krok wykonany przez Facebook to przymiarka do stworzenia własnego silnika wyszukiwarki i być może całego produktu. Google w tym momencie może zacząć czuć się zagrożony, bo przecież to właśnie element tzw. społecznościowy już wkrótce zacznie odgrywać znaczącą, jeśli nie pierwszorzędną rolę w internecie.


Google wydaje się trochę przysypiać ten moment, a już wkrótce firma może zacząć ponosić realne straty z tego tytułu. Nie posiada ona bowiem, ani własnego serwisu społecznościowego, ani tym bardziej contentu tworzonego przez użytkowników. A zatem nie ma narzędzi, ani produktów, aby konkurować z Facebook’iem na tym polu.


I choć stworzenie własnej wyszukiwarki to bardzo duże przedsięwzięcie nawet dla firmy takiej, jak Facebook – prawdopodobnie największy serwis świata zacznie zmierzać w tym kierunku.

http://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/01/facebook-hq.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/01/facebook-hq-150x150.jpgЭва KasiakWiadomości
Facebook właśnie opatentował tzw. 'curated search', dzięki czemu może zacząć prace nad własną wyszukiwarką internetową, konkurencyjną do Google. Jak mawiają jedyną pewną sprawą w życiu jest niepewność.  Ta parafraza jest adekwatna również, a może zwłaszcza dla branży internetowej, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Rozwój ten dotyczy zarówno małych,...