Choć koszt takiego domu to miliony dolarów, nie brakuje chętnych na to, aby stworzyć dom zarządzany specjalną aplikacją zainstalowaną na iPad.

Właściciele firm technologicznych z Sillicon Valley ostatnio coraz częściej poszukują innych lokalizacji, czy to dla swoich biur czy dla prywatnych domów. Jednak tu nie o lokalizacji będzie mowa, choć ta oczywiście ma znaczenie. Główny wątek to jak wykorzystać dobrodziejstwa dzisiejszej technologii, aby ułatwić sobie życie jeszcze bardziej.


Otóż wiele z firm projektujących apartamenty na obrzeżach San Francisco zajęło się najnowszym trendem czyli przystosowaniem domu, do tego, aby był w pełni sterowalny i zarządzalny dzięki jednej aplikacji, którą właściciel domu ma zainstalowaną na iPad.


Jak mówi właściciel jednej z takim firm architektonicznych, który jest w tym biznesie już 25 lat:

“Większość dzisiejszych nabywców to ludzie młodzi, mobilni, wiele podróżujący i chcący, aby technologia była częścią ich codziennego życia dosłownie, a nie tylko pracy.”


W dzisiejszych czasach na terenie Stanów Zjednoczonych około 20% całkowitego budżetu na budowę domu, jest lokowane właśnie na jego automatyzację, efekty audio czy wizualne. Dwie dekady temu był to niecały 1%.


To właśnie firma Orlando Diaz-Azcuy Design Associates stworzyła skustomizowaną aplikację na iPad właśnie na życzenie klienta, który działa w branży telefonii komórkowej. Klient zażyczył sobie w pełni sterowalnego domu ze swojego tabletu. Co też się udało, zarówno dom, jak i aplikacja powstały zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami klienta.


Aplikacja ta pozwala na przykład na zasłanianie zasłon w pokojach, sterowanie ogrzewaniem domu, sterowanie oświetleniem domu czy nawet na zarządzanie systemem ochrony i monitoringu domu. To nie wszystko, gdy tylko właściciel takiego domu stoi w korku w drodze do domu, może uruchomić napełnianie wanny i gorąca kąpiel gotowa po przyjeździe!


Samo zbudowanie takiej aplikacji, a przede wszystkim domu, który będzie w taki sposób zarządzany to zazwyczaj koszt pomiędzy 5 M $ a 20 M $ – nie wliczając kosztów zakupu domu.


Jak się okazuje terminologia technologiczna i internetowa również przedostała się do tej klasycznej terminologii architektonicznej. I teraz dla przykładu dom nie składa się z pokojów, ale ze stref, do których przypisane są poszczególne funkcje,


Ciekawe jaki byłby koszt zbudowania takiego domu w Polsce? I czy architekci już nad tym pracują?

Dom zarządzany iPad'emhttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/12/dom_zarzadzany_ipad.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/12/dom_zarzadzany_ipad-150x150.jpgЭва KasiakWiadomości
Choć koszt takiego domu to miliony dolarów, nie brakuje chętnych na to, aby stworzyć dom zarządzany specjalną aplikacją zainstalowaną na iPad. Właściciele firm technologicznych z Sillicon Valley ostatnio coraz częściej poszukują innych lokalizacji, czy to dla swoich biur czy dla prywatnych domów. Jednak tu nie o lokalizacji będzie mowa, choć...