Już 11go Lutego Nokia CEO przedstawi nową strategię firmy. Przed tym wydarzeniem skierował jednak list otwarty do pracowników, porównując Nokię do płonącego statku.

Z pewnością Stephen Elop przejmując i decydując się na objęcie stanowiska firmy Nokia kilka miesięcy, miał wiele znaków zapytania, czy ta decyzja będzie słuszną. W końcu nie wiadomo i pewnie jeszcze długo nie będzie, w jakim kierunku firma się rozwinie w obecnych uwarunkowaniach rynkowych.


Jednak ostatnie wydarzenia i fakt, że konkurencyjne systemy czy firmy idą do przodu jak burza, moga nie napawać wiarą ani prezesa firmy, ani jej pracowników.


W liście, który szef wystosował do pracowników, porównał on firmę do płonącego statku proponując w tej metaforycznej historii, że Nokia ma teraz dwa wyjścia. Albo wyskoczyć z tego statku, albo zapanować nad pożarem na ile to  możliwe i próbować opanować sytuację.


List wywołał poruszenie wśród pracowników, ale też pokazał bardzo szczerą i otwartą sytuację firmy. Nokia  bowiem zmaga się coraz bardziej z walką o zmniejszanie dystansu do konkurentów. Nie sądzę, aby kwestia walki o pozycję lidera w tej chwili wchodziła w grę.


Stephen Elop przyznał, że firma nie zrobiła wiele przez ostatnie 4 lata, aby rzeczywiście dogonić Apple czy Google. Kolejny zarzut, a właściwie stwierdzenie, to że brakuje Nokii bardzo jasnych, przejrzystych i klarownych procesów, które pozwoliłyby na zwinne i szybkie reagowanie na coraz większe wymagania klientów oraz dynamicznie zmieniającą się ofertę produktową na rynkach wielu krajów.


CEO stwierdził, że firma ma bardzo dobre źródła pozyskiwania i tworzenia innowacji, ale problemem okazuje się, tzw. operacja. Być może Nokia MeeGo pojawi się pod koniec tego roku na rynku, ale z pewnością jeśli chodzi o system operacyjny Symbian, to według szefa Nokii, nie jest on w stanie konkurować z Android czy iOS w Ameryce Północnej.


Z pewnością powyższe ma na celu przygotowanie pracowników, na zaskoczenie, które może wywołać prezentacja nowej strategii w piątek, 11go Lutego. Strategia ma zostać zaprezentowana udziałowcom firmy, którzy coraz mocniej są zaniepokojeni sytuacja, w jakie Nokia się znalazła.


Warto również podkreślić, że firma Standard & Poor obniżyła zdolność kredytową Nokii, bo pojawiły się obawy czy firma będzie w stanie pozostać konkurencyjną.


A zatem, jak już wcześniej pisałam w tym tekście– nowa strategia Nokii może oznaczać wycofanie się z własnego, według niektórych przestrzałego już systemu Symbian i przejście na korzystanie w rozwiązania Microsoft udostępnionego w roku 2010 czyli Windows Phone 7.  Ten ruch może też w praktyce oznaczać likwidację dalszych miejsc pracy, być może dla zespołów IT w samej Nokii. Bo jeśli firma zacznie korzystać z Windows Phone, Microsoft ma kompetencje rozwoju systemu, a zatem i zespoły mogące prowadzić te działania.


Czekamy zatem do piątku, na kolejną małą burzę w historii Nokii.

CEO Nokia w piątek przedstawi nową strategięhttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/02/nokia.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/02/nokia-150x150.jpgЭва KasiakWiadomości
Już 11go Lutego Nokia CEO przedstawi nową strategię firmy. Przed tym wydarzeniem skierował jednak list otwarty do pracowników, porównując Nokię do płonącego statku. Z pewnością Stephen Elop przejmując i decydując się na objęcie stanowiska firmy Nokia kilka miesięcy, miał wiele znaków zapytania, czy ta decyzja będzie słuszną. W końcu nie...