Byc Jak Apple

 

Postanowiłam przedstawić na stronie recenzję książki “Być jak Steve Jobs”, która wpadła ostatnio w moje ręce.

Książka co prawda nie jest świeżo wydana, ale jakże mimo wszystko aktualna. W końcu to historia Steve’a Jobs’a, zwariowanego, ekscentrycznego, często znienawidzonego pioniera i wizjonera, jakich mało. Jego cechy przywódcy przywróciły firmę Apple na wyżyny nowych technologii, a kampanie marketingowe planowane dla produktów wzbudziły w przyszłych użytkownikach to marketingowe “desire” do posiadania.

 

Bo przecież w produktach Apple kryje się cecha wyjątkowości, to już nie nastawianie się na podkreślanie w przekazie marketingowym cech produktu, to pobudzanie wyobraźni i oczekiwań odbiorców. Ale cofnijmy się na chwilę….

 

Otóż książka “Być jak Steve Jobs” to historia człowieka, który ze swoich wad zrobił zalety. Który ciężko pracował na sukces i był w tym konsekwentny. Który potrafił oddzielić sposób zarządzania wytwórnią animacji Pixar, której przecież też jest właścicielem, od sposobu zarządzania machiną produkujacą przedmioty pożądane, w których najdrobniejszy element wyglądu ma największe znaczenie, tzw. design u Seteve’a Joba jest wymogiem numer jeden dla powodzenia przedsięwzięcia. Sposób zarządzania owiany tajemnicą, projekty budowane przez zespół maksymalnie 100 osob, ponieważ większe grono ludzi, rozciąga projekt w czasie i jako materia ludzka jest nieco trudne, właściwie trudniejsze do skoordynowania.

 

Obserwujemy historię człowieka, który wierzy w coś więcej, niż zwykły świat – to wizjoner, który buduje historię ludzkości dostarczając jej gadżety, których do tej pory nie mieli okazji sobie nawet wyobrazić. To nadpobudliwy, wymagający szef, uwielbiający prace wyłącznie z najlepszymi, którym juz w latach 80tych ubiegłego stulecia płacil ogromne sumy za pracę z nim i ściągał z wielu zakątków świata. To wreszcie człowiek, który ze wzgledu na wiek zostal odsunięty od firmy w 1984 r., ale triumfalnie – niektórzy mówią, że wrogim przejęciem – powrócił. Pojawił się ponownie w roku 1997, aby odbudować imperium, które nieco straciło swój blask.

 

Apodyktyczny, niecierpliwy, z drugiej strony medytujący i chodzący boso, prowadzący kluczowe negocjacje z Microsoft czy największymi graczami, podczas spaceru po ogrodzie swojego domu w Palo Alto.

 

Pewnie jeszcze nie raz usłyszymy o Steve’ie – w kwietniu w Europie rusza sprzedaż Ipada- ostatniego dziecka Apple.

 

Czy będzie on na tyle rewolucyjny, aby zająć miejsce w historii gadżetów elektronicznych i wyprzedzic Ipod’a lub Iphone’a?Czy cel jest tym razem zupełnie inny? Czy szef Apple’a zamierza od teraz udoskonalać swoje produkty. A może skoncentruje się na życiu osobistym i dbaniu o własne zdrowie po przebytej chorobie nowotworowej? Tego możecie dowiedzieć się z książki “Być jak Steve Jobs”.

 

Dla zachęcenia poniżej wybrane nauki Steve’a, które również możecie znaleźć w książce:

  1. Daj swoim partnerom swobodę
  2. Inwestuj w ludzi
  3. Pracuj w małych zespołach
  4. Dąż do  najwyższej jakości
  5. Design to funkcja, nie forma
  6. Badź twardy,
  7. Badź poinformowany, nie zgaduj
  8. Nie kalaj własnego gniazda

Być Jak Steve Jobs. Być Jak Applehttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/04/byc_jak_steve_foto.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2010/04/byc_jak_steve_foto-150x150.jpgЭва KasiakWiadomościapple,steve jobs
  Postanowiłam przedstawić na stronie recenzję książki 'Być jak Steve Jobs', która wpadła ostatnio w moje ręce. Książka co prawda nie jest świeżo wydana, ale jakże mimo wszystko aktualna. W końcu to historia Steve'a Jobs'a, zwariowanego, ekscentrycznego, często znienawidzonego pioniera i wizjonera, jakich mało. Jego cechy przywódcy przywróciły firmę Apple na wyżyny...