Na rynku pojawiły się właśnie aplikacje Berlitz AppToGo – pierwsze, opracowane specjalnie z myślą o polskim turyście.

Jeszcze 10 lat temu nikt nie myślał poważnie o podróżowaniu z przewodnikiem wgranym na telefon. W drogę zabierało się po pierwsze – mapę, po drugie – kompas (przydatny zwłaszcza z dala od cywilizacji), a po trzecie – przynajmniej jeden przewodnik po danym kraju, mieście czy regionie. Bardziej gorliwi przygotowywali się do urlopu jak do egzaminu. Pół roku przed wyjazdem czytali niezbędne lektury, notowali adresy zabytków, hoteli czy restauracji licząc się z tym, że na miejscu dostępu do Internetu raczej nie będzie.

 

Pierwsza rewolucja


Pierwsza rewolucja w podróżowaniu przyszła wraz z nawigacją GPS, która stopniowo wyparła z użycia papierowe mapy. Tradycyjna kartografia nie wytrzymała konkurencji z darmową nawigacją, mapami google czy kompasem, który jest standardowo obecny w większości smartphonów. Po mapach przychodzi pora na drukowane przewodniki, które coraz częściej kupuje się wyłącznie jako książkę „do czytania” czy wręcz „do oglądania” niż jako faktyczną pomoc podczas wakacyjnych wędrówek.

 

Przewodnik AppToGo


Konkurencja dla drukowanych przewodników rosła powoli i niepostrzeżenie, aż wreszcie stała się faktem. Pierwsze przewodniki turystyczne na urządzenia firmy Apple wypuściło właśnie na rynek wydawnictwo Berlitz, które od lat specjalizuje się w tradycyjnych (to jest drukowanych) przewodnikach i rozmówkach. Na razie ściągnąć można aplikacje dotyczące pięciu europejskich miast – Barcelony, Londynu, Paryża, Rzymu i Berlina. W przygotowaniu są jednak kolejne przewodniki, tym razem po miastach Polski.

 

Zabytki, trasy i GPS w jednym


Każda aplikacja działa nawet bez dostępu do sieci i zawiera wszystko, co zwykle znajduje się w drukowanych przewodnikach – od opisów atrakcji turystycznych po praktyczne wskazówki dotyczące jedzenia, picia czy pamiątek z podróży. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja tras. Użytkownik może skorzystać z polecanej trasy lub stworzyć własną i zapisać ją w aplikacji.

 

Największą zaletą aplikacji jest jednak lokalizacja GPS. W każdej chwili można określić swoje położenie w stosunku do szukanego obiektu i sprawdzić, w jakim kierunku musimy iść, by tam trafić. Oprócz informacji i narzędzi turystycznych do programu dodane zostały także rozmówki audio, dla tych, którzy w podróży chętnie korzystają z podpowiedzi, by móc porozumiewać się w obcych językach. Rozmówki przydadzą się również tym, którzy nie lubią mówić w nieznanym sobie języku – mogą porozumiewać się ze swym rozmówcą za pomocą nagranych komunikatów.

 

Przewodniki Berlitz AppToGo można ściągnąć na własne urządzenie Apple z AppStore. Nieograniczony w czasie dostęp do aplikacji kosztuje 4.99  €. Prezentacja możliwości AppToGo dostępna jest również na Berlitz Wydawnictwo.

 

Berlitz AppToGo powstają we współpracy z firmą INFOR IT, która projektuje i realizuje aplikacje i gry na większość dostępnych obecnie platform mobilnych.

 

Wydawnictwo Berlitz to wydawca doskonałych przewodników turystycznych, które co roku pozwalają milionom ludzi na nowo odkrywać świat. W ofercie ma już 43 publikacje przewodnikowe. Wydany przez wydawnictwo w 2010 roku Przewodnik ilustrowany Jedwabny Szlak otrzymał nagrodę główną w kategorii przewodniki ilustrowane w konkursie o Nagrodę Magellana 2010.

 

Berlitz AppToGo – mobilne przewodniki dla polskiego turystyhttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/09/berlitz_app_to_go_barcelona.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/09/berlitz_app_to_go_barcelona-150x150.jpgЭва KasiakMobile
Na rynku pojawiły się właśnie aplikacje Berlitz AppToGo - pierwsze, opracowane specjalnie z myślą o polskim turyście. Jeszcze 10 lat temu nikt nie myślał poważnie o podróżowaniu z przewodnikiem wgranym na telefon. W drogę zabierało się po pierwsze – mapę, po drugie – kompas (przydatny zwłaszcza z dala od cywilizacji),...