iPad Apple mimo, iż zapoczątkował nową erę tabletów, w tym roku z pewnością będzie walczył o jak najmniejsze straty względem popularnego systemu Android.

Choć cała sprawa spadku udział tabletu od Apple ma raczej niewiele wspólnego z ostatnimi zmianami i odejściem na zwolnienie lekarskie Steve’a Jobs’a – firma z logo nadgryzionego jabłuszka będzie musiała bardziej się postarać i być może zmienić strategię rozwoju swojego iPad’a.


Powodem być może zmian jest sytuacja, która ma miejsce czyli już rozpoczęta walka z tabletami innych marek, które w roku 2010 miały swoją premierę. Wystarczy wspomnieć chociażby Samsung Galaxy S, który od początku był prezentowany w przekazie marketingowym jako realny rywal iPad. Drugi z tabletów, które zapowiadają się ciekawie to Motorola XOOM, który to otrzymał bardzo dobre rekomendacje po styczniowym CES w Las Vegas.


Nie wspominając o biznesowym tablecie od Blackberry.



A zatem jak obecnie wygląda sytuacja?

  • udziały w rynku tabletu iPad spadły z 96% do 75% – to całkiem istotny spadek o 21 puntków procentowych
  • tymczasem tablety z systemem operacyjnym Android zwiększyły udziały w rynku z małych 2,3% do 22%
  • dynamika rozwoju i tabletów z systemem operacyjnym Android jest bardzo duża – głównie dzięki strategii, którą Google przyjał generalnie na swój system – czyli open source dostępny także na smartphone’y czy tablety produkowane przez inne marki


I choć Samsung przyznaje, że wszystko wskazuje na to, iż przeliczył się z prognozami sprzedaży i prawdopodobnie będą one niższe od tych, o których również pisałam w tym tekście kilka miesięcy temu, Android był według firmy strzałem w przysłowiową dziesiątkę.


Czas pokaże czy będziemy obserwowali dalszy spadek udziałów w rynku tabletu iPad, z pewnością jak już wiemy rok 2011 jest rokiem tabletów, ale czy kolejna druga wersja hitu o nazwie iPad pomoże Apple zatrzymać trend spadkowy?


I jeszcze istotny element: choć jak wielu mówi, mentalna zmiana, która musi się dokonać wśród ludzi, aby te produkty na dobre zagościły w każdym domu i być może zastąpiły komputery – z pewnością zajmie może nawet 5-10 kolejnych lat.

Apple iPad traci udziały na rzecz tabletów z Androidhttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/02/ipad_traci_android_zyskuje.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/02/ipad_traci_android_zyskuje-150x150.jpgЭва KasiakWiadomości
iPad Apple mimo, iż zapoczątkował nową erę tabletów, w tym roku z pewnością będzie walczył o jak najmniejsze straty względem popularnego systemu Android. Choć cała sprawa spadku udział tabletu od Apple ma raczej niewiele wspólnego z ostatnimi zmianami i odejściem na zwolnienie lekarskie Steve'a Jobs'a - firma z logo nadgryzionego...