Wygląda na to, że firmom Nokia i Apple udało się wreszcie znaleźć nic porozumienia w kwestii patentów i regulacji z tym związanych.

Nokia, która zdaje się tracić coraz więcej, ze swojej wcześniejszej popularności, porozumiała się z firmą Apple – Steve Jobs’a.  Porozumienie dotyczy sprawy patentów i wcześniejszych zarzutów Nokii względem Apple, że do swojego iPhone korzysta z patentów, które były wypracowane i są zastrzeżone przez firmę.

 

Walka na słowa, walka w prasie i wreszcie ze sztabami prawników trwała przez ostatnie 2 lata, dlatego cieszy i jest dobrym sygnałem, że firmom udało się porozumieć. Sprawy w dużej mierze dotyczyły praw do własności intelektualnej. Nokia twierdziła, że Apple skorzystał z technologii, które były tworzone przez Nokię i to ta firma ma do nich pełne prawa.

 

Powyższe posunięcie może oznaczać dwie rzeczy. Po pierwsze: Nokia prawdopodobnie stanie się częścią firmy Microsoft. Mówiło się o tym, już w roku ubiegłym, gdy Microsoft porozumiał się z Nokią w sprawie współpracy w zakresie wykorzystania systemu operacyjnego Microsoft – Windows Phone 7, w telefonach Nokia. Być może dlatego zależy jej na sformalizowaniu trudnych spraw, przez przejęciem. Drugi powód, który wydaje się nie mniej prawdopodobny od pierwszego, to że Nokii zależy na tym, aby mieć ustabilizowane i pełne portfolio firm, które korzystają i płacą licencję za korzystanie z opatentowanych przez Nokię technologii czy rozwiązań.

 

Sam Stephen Elop, obecny Nokia CEO powiedział, że bardzo się cieszy, iż udało się wypracować porozumienie z Apple. Jak mówi to pokazuje, jak ważne dla biznesu mobilnego są patenty Nokii. Tak przynajmniej chce wierzyć Stephen Elop :)

 

Nie znane są szczegóły transakcji oraz koszty jakie Apple będzie musiał ponieść  – wiadomo jedynie, co Nokia potwierdziła, że ta współpraca wpłynie znacząco i pozytywnie na wynik firmy za II Q 2011 roku.

 

Warto zaznaczyć, że przedstawiciele firmy Apple potwierdzili zarzucenie dotychczasowych sporów i rozpoczęcie współpracy w zakresie patentów, ale dali do zrozumienia także, że zakres umowy jest bardzo wąski i  nie dotyczy większości unikatowych czy innowacyjnych technologii, które Apple wdrożył do iPhone.

 

Apple będzie płacił Nokii za patentyhttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/06/apple_bedzie_placil_nokii_za_patenty.jpghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/06/apple_bedzie_placil_nokii_za_patenty-150x150.jpgЭва KasiakWiadomości
Wygląda na to, że firmom Nokia i Apple udało się wreszcie znaleźć nic porozumienia w kwestii patentów i regulacji z tym związanych. Nokia, która zdaje się tracić coraz więcej, ze swojej wcześniejszej popularności, porozumiała się z firmą Apple - Steve Jobs'a.  Porozumienie dotyczy sprawy patentów i wcześniejszych zarzutów Nokii względem...