Pandora w dniu wczorajszym weszła na giełdę, jej wycena po raz kolejny stawia pytania o bankę internetową, a także ile warta rzeczywiście jest sama Pandora.

Pandora to aplikacja dostępna na iPhone i iPad, która umożliwia streaming muzyki i tworzenie własnego radia, właśnie z ulubioną muzyką. Pandora ma duży apetyt i przez ostatnich kilka miesięcy przygotowywała się do debiutu na giełdzie w Stanach. Debiut ten miał miejsce w dniu wczorajszym, i choć z jednej strony sprawa powinna cieszyć, z drugiej czy i jaki biznes ma do zaoferowania Pandora i na ile jej akcje będą miały wartość w perspektywie długofalowej.

 

Na starcie emisji cena jednej akcji wynosiła 23$, a wartość całej firmy i marki Pandora oszacowano wstępnie na 4 miliardy $! A więc bardzo dużo biorąc pod uwagę, że Pandora w dalszym ciągu jest na etapie rozwoju i co ważniejsze, nie przynosi zysków jeszcze, a jej koszty operacyjne są bardzo wysokie, zwłaszcza w kwestii pozyskiwania contentu muzycznego.  Na tej podstawie wielu analityków zaczęło twierdzić, że inwestowanie w Pandorę i oczekiwanie, że wartość firmy wyniesie rzeczywiście 4 miliardy $, jest mocno przesadzone. Część analityków nie widzi bowiem podstaw do aż tak wysokiej wyceny Pandory. I są do tego wspomniane powyżej podstawy.

 

Pandorę z pewnością czeka bardzo dużo pracy, również aby “udowodnić” wszystkim sceptykom, a także pocieszyć posiadaczy akcji spółki. Praca ta, jak twierdzi firma ma oczywiście mieć swoje odbicie w wynikach sprzedażowych. Pandora chce zarabiać na usługach płatnych, ale jej plany są bardzo agresywne, no i być może mało realne. Firma planuje w obecnym roku wypracować 250M $ przychodu, w roku 2012 – ma to być pomiędzy 350M$ a 500M$.

 

Pandora może mieć trudności z wypracowaniem wyższej marży dla siebie. Z pewnością sygnalizowane plany przychodowe także będą ogromnym wyzwaniem dla firmy, bo dojście do wypracowania miliarda $ przychodu, co według Pandory i przedstawionych prognoz, mogłoby zająć kilka lat, może zająć znacznie więcej czasu, niż firma optymistycznie zakłada.

 

 

Aplikacja do streamingu radio online Pandora zadebiutowałahttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/06/pandora.pnghttp://internet-news.com.pl/wp-content/uploads/2011/06/pandora-150x150.pngЭва KasiakStart Up
Pandora w dniu wczorajszym weszła na giełdę, jej wycena po raz kolejny stawia pytania o bankę internetową, a także ile warta rzeczywiście jest sama Pandora. Pandora to aplikacja dostępna na iPhone i iPad, która umożliwia streaming muzyki i tworzenie własnego radia, właśnie z ulubioną muzyką. Pandora ma duży apetyt...